Szalona Italia 7

Szalona Italia 7

Locorotondo

Maleńkie włoskie miasteczko w Apulii. Jest całe białe, co w zestawieniu z barwną ceramiką i bujną roślinnością daje wręcz bajkowy efekt. Kolorowe donice różnych rozmiarów, wzorów i kształtów stoją w wąskich uliczkach, na balkonach i zawieszone są na ścianach kamieniczek. Latem pewnie jest tam przepięknie, my byliśmy tam wczesną wiosną, ale i tak byliśmy zachwyceni.

  Najpiękniejsze włoskie miasteczko

Wszystkie uliczki są wybrukowane lub wyłożone kostką, nie ma miejsca na zieleń. Dlatego mieszkańcy prześcigają się w pomysłach by ożywić miasteczko. Wszędzie, gdzie to tylko możliwe zawieszają girlandy kwiatów, doniczki i kosze z kwiatami, parasolki a nawet stare sprzęty. Spacerując po wąskich białych uliczkach napotkać można sklepy z wystawioną w bramach i na schodkach ceramiką. Miejsce to jest tak wyjątkowe, że trafiło na listę najpiękniejszych miasteczek włoskich.

Okrągłe miejsce

Miasteczko ma charakterystyczną budowę opartą na kole. Jego nazwa Locorotondo to nic innego jak „okrągłe miejsce”  (loco – miejsce, rotondo – okrągłe). W środku znajduje się maleńki główny plac Piazza Fra Giseppe Andrea Rodio z kościołem św. Jerzego Męczennika po środku. Świątynia ta uważana jest za najważniejszą, niestety nie udało nam się wejść do niej. Szkoda bo można w niej podziwiać piękne freski. W tym mały, bo liczącym zaledwie 14 tysięcy mieszkańców jest jeszcze kilka kościołów, w których można znaleźć równie ciekawe malowidła.

Białe wino

Oprócz doznań duchowych i estetycznych można tu znaleźć coś dla smakoszy dobrego alkoholu. W miasteczku produkuje się wyśmienite białe wino. Można je kupić w niewielkich sklepikach. Dostępne są butelkowe wina z całej Apulli. Najfajniejsze jest to, że przed takim sklepem stoją kadzie z tanimi młodymi winami nalewanymi wężami do butelek plastikowych. Przed wyborem gatunku pani nalewa wężem niewielką ilość do plastikowego kubeczka w celu degustacji.  

Miasto w cieniu Alberobello

Locorotondo to prawdziwa perła, choć nie cieszy się wielkim zainteresowaniem turystów. Powodem jest sąsiedztwo znanego na całym świecie Alberobello, które leży w odległości zaledwie 8 km. My też znaleźliśmy się tu poza planem podróży. Przypadkiem znaleźliśmy to miejsce w przewodniku. Szkoda, że mogliśmy przeznaczyć na zwiedzanie tylko kilka godzin. Podróżując po Włoszech warto uwzględnić to przecudne miejsce w swoich planach.

Na koniec ciekawostka. Miastem partnerskim Locorotondo jest Trzebnica.

Dodaj komentarz